Sacrosong DWP 2020

Podsumowanie Sacrosong DWP 2020
przez Jury:

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej Sacrosong 2020 w Otwocku  z racji sytuacji pandemicznej odbył się w nietypowej formule z wykorzystaniem Internetu.

Jury z dużym uznaniem wyraża się o wszystkich, którzy wykorzystując dostępne im możliwości techniczne, przygotowali i zaprezentowali piosenki religijne w różnych kategoriach, określonych w Regulaminie Sacrosongu..

Brak możliwości regularnej pracy na próbach wspólnych chórów czy zespołów wokalno-instrumentalnych był powodem znacznie mniejszej ilości zgłoszeń w tych kategoriach, a poziom wykonania przedstawionych prezentacji śpiewów Jury uznało za niewystarczający do nagradzania.

Wśród dużej ilości zgłoszonych solistów, zarówno dziecięcych, młodzieżowych czy dorosłych, zdecydowana większość prezentowała bardzo wysoki poziom. Jury przyznała nagrody i wyróżnienia biorąc pod uwagę samą prezentację muzyczną, choć widoczne były różnice związane z miejscem nagrania (akustyką), sprzętem technicznym itp. Zdecydowanie lepiej wypadały prezentacje śpiewów piosenek religijnych przez tych solistów, którzy z umiarem wykorzystywali nagłośnienie (mikrofony, nagrany podkład muzyczny), co pozwoliło im lepiej pokazać walory wokalne i umiejętności interpretacyjne. Należy szczególnie docenić umiejętne wykorzystanie instrumentów podczas nagrania, zarówno przez samych solistów śpiewających, jak i osoby im akompaniujące. Taki sposób prezentacji piosenki religijnej sprzyja bardziej w jej odbiorze z całą głębią religijnego przeżycia. Szczególnie w przypadku śpiewu piosenki religijnej (co jest specyfiką każdego Sacrosongu) wielkim walorem wykonawcy pozostaje pewna „przezroczystość” na Tego, którego chwałę wyśpiewuje. Zdecydowanie lepiej zaprezentowali się wykonawcy bezpretensjonalni.

Większość piosenek ma formę wielozwrotkową. Jury docenia podejmowane próby interpretacji tekstu poprzez zróżnicowanie wokalne i instrumentalne poszczególnych zwrotek, w zależności od przekazywanych treści, aby osiągnąć jak najlepszy wyraz artystyczny. Duże uznanie należy się wszystkim, którzy pracowali z solistami dziecięcymi, aby ich przygotować do prezentacji artystycznej i zarazem do religijnego przeżycia przedstawianych treści.

Jury pragnie podkreślić bardzo dobre przygotowanie organizatorów do realizacji trudnego przedsięwzięcia przeprowadzenia Sacrosongu z ograniczeniami wynikającymi z pandemii. Zainteresowanie Sacrosongiem, które wyraziło się poprzez zgłoszenia wielu solistów, zwłaszcza dzieci i młodzież, świadczy o potrzebie podejmowania takich działań. Dobrze służy to polskiej kulturze i wychowaniu przez kulturę.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji


Lista laureatów Sacrosong DWP 2020

  1. Kategoria A – grupy dziecięce (szkoła podstawowa)

Nie przyznano

  1. Kategoria B – soliści dzieci (szkoła podstawowa)

I miejsce: Madzia Paweł Polska, Nowy Sącz

II miejsce: Juchniewicz Aleksandra Polska, Szczecin

III miejsce: Niewiero Miron Białoruś Mińsk

I wyróżnienie: Korszeń Patrycja Polska, Milanówek

II wyróżnienie: Kaczmarczyk Amelia Polska, Józefów

III wyróżnienie: Balcerowska Lena Polska Tuchola

  1. Kategoria C – grupy młodzieżowe (15 -19 lat; zespoły, chóry)
  2. Kategoria D – soliści młodzież (15 -19 lat)

I miejsce: Nowak Martyna Polska, Głogowo k. Torunia

II miejsce: Jolanta Staluszka Polska, Glinki

III miejsce: Stasiak Marysia Polska, Sochaczew

  1. Kategoria E – grupy dorosłych (zespoły, chóry)

Nie przyznano

  1. Kategoria F – soliści dorośli

Nagroda: Sokołowska Monika Polska, Glinianka

Wyróżnienie: Gapon Ewa Polska, Warszawa

Wyróżnienie: Głogowska Kinga Polska, Józefów


7 listopada 2020 roku rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong DWP 2020.

O godzinie 9.30 jury w składzie:

  • Ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber – Przewodniczący Jury
  • Prof. Mirosław Gałęski
  • Andrzej Sochocki

rozpoczęli przesłuchania nadesłanych nagrań.